İletişimin Sürekliliği

18.06.2012

 

 

İletişimin Sürekliliği

Cedetaş Mimarlık tasarımı Alce Genel Müdürlük Binası, Mekanlar ve Çalışanlar arasındaki iletişimi merkezine alarak işlevsellik hedefiyle kurgulandı.

 

Tasarımda öncelikli olarak ALCE Genel Müdürlük binasının yönetim ve operasyonel ofisler ile yeni kurumsal kimliğinin ön plana çıkacağı genel mahallelerin yeniden kurgulanması hedeflendi. Kullanımına devam edilen bina içerisinde oluşturulan senaryoya göre mimari uygulamalar hayata geçirildi ve süreç devam etmekte olup, dış cephenin renovasyonu ile birlikte proje sonuçlandırılacak.

 

Kapalı ve birbirleriyle iletişimi kesilmiş olan eski mekan yapısı; açık, sürekli iletişim halinde ve çalışma düzenini daha aktif hale getirecek şekilde yeniden tasarlandı.

Yeni mekansal kurgu gereği tercih edilen detaylar ve malzemeler mimari tasarımın bütünlüğü içerisinde özel olarak oluşturuldu. Mulaj gibi oluşmuş yapı üzerine giydirilen yeni öğeler tasarımın başından uygulamanın sonuna kadar sürekli etkileşim halinde dönüşerek kendilerine hayat buldular.

 

Mekanların oluşturulan seperasyonlar özellikle şeffaf bırakıldı. Oluşturulan çekirdekte. ve mahal geçişlerdeki masif yüzeyler birbirlerine akıyor. Mekan tanımları hacimlerin farklılığı ile sağlanıyor.

 

Proje Yeri : Pendik, İstanbul
Mimari Tasarım : Cedetaş Mimarlık
Uygulama : Cedetaş Mimarlık
İşveren : Alce Elektrik
Mekanik : Aksam Mühendislik
Elektrik : MC Elektrik
Aydınlatma : Kare Dizayn
Grafik Tasarım : Alemnuma
İnşaat Alanı : 2.400 m²
Proje Yılı : 2011-2012